Dotace - pravda a lež

07.10.2014 09:53

Vážení, na setkání lídrů v Malé scéně ve středu 1. 10. 2014 byly několikrát zmíněny dotace, jejich získávání a čerpání. Zástupce sdružení Ústí 2014 Roman Langer několikrát zmínil, že současné vedení města neumí dotace zajistit. Že pro peníze je potřeba jezdit do Prahy. Jako příklad uváděl starostu České Třebové. Nechtěl jsem panu Langerovi zasahovat do jeho vystoupení, ale pro objasnění situace a pro faktickou diskusi předkládám následující srovnání s odkazem na zdroj informací.

https://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/288072-kolik-ziskala-vase-radnice-z-fondu-eu-odpovi-aplikace-ct24/

Česká televize připravila na webu ČT24 v rámci servisu k letošním komunálním volbám speciální aplikaci. S pomocí jednoduchého vyhledávače v ní lze zjistit, kolik peněz získaly české obce za uplynulé čtyři roky ze strukturálních fondů EU, jaké projekty realizovaly a jaké se jim podařilo zahájit. V aplikaci najdete pouze dokončené nebo probíhající projekty, u nichž byla podepsána smlouva, dodatek ke smlouvě či rozhodnutí o financování (datum alokace) v období mezi 1.11. 2010 a 31.8. 2014, tedy od minulých komunálních voleb do těch současných. 

Jedná pouze o čerpání ze strukturálních fondů, kde byla příjemcem dotace územní samospráva. Projekty financované v rámci jiných fondů se v aplikaci neobjevují, stejně jako projekty realizované organizacemi, které jsou zřízené územní samosprávou.

Město Ústí nad Orlicí = 17 projektů / získané dotace ve výši 39,1 mil. Kč / bez dotace na sběrný dvůr ve výši 15 mil. Kč (smlouva podepsána po 31.8.2014) 

Město Česká Třebová = 0 projektů / získané dotace ve výši 0 Kč 

Petr Hájek