Koaliční dohoda v Ústí nad Orlicí je uzavřena

22.10.2014 08:48

V pondělí 20. října 2014 byla v podvečerních hodinách uzavřena koaliční dohoda o povolební spolupráci. Koalici pro nastávající volební období tvoří SNK Oušťáci, ČSSD, KDU-ČSL a ODS. Takto utvořená koalice disponuje 17 hlasy ve 27 členném Zastupitelstvu města Ústí nad Orlicí. Koalice se dohodla na pokračování již ověřeného modelu vedení města, kdy starostu a místostarostu doplňují dva neuvolnění místostarostové. Na základě dosaženého volebního výsledku bude na post starosty navržen Petr Hájek (SNK Oušťáci), na místostarostu Jiří Preclík (ČSSD) a do funkcí neuvolněných místostarostů Ing. Michal Kokula (KDU-ČSL) a Matouš Pořický (ODS). Rada města by měla být devítičlenná a kromě uvedených zástupců vedení města, budou za její členy navrženi za SNK Oušťáci Petr Strákoš, Mgr. Pavel Svatoš, Bc. Anna Škopová a Jan Zábrodský a za ČSSD JUDr. Zdeněk Ešpandr.  

"Vyjednávání o budoucí koalici bylo věcné, korektní a probíhalo ve dvou fázích. První kolo jsme zahájili ještě v sobotu v noci setkáním se sdružením Ústí 2014. Následně jsme se sešli s ostatními potenciálními koaličními partnery, tedy s ČSSD, KDU-ČSL, ODS a TOP 09. První setkání jsou zejména o vyjádření ochoty spolupracovat v koalici a o personálních představách jednotlivých stran," komentoval povolební situaci současný starosta města Petr Hájek. "Pro nás bylo potěšitelné, že případnou koaliční spolupráci s námi nikdo nevyloučil a mohli jsme se tedy ve druhém kole jednání zaměřit pouze na průsečíky volebních programů," doplnil informaci starosta. "Volební program sdružení Ústí 2014 byl de facto postaven proti našemu. Přinášel zásadní rozdílný názor na řešení území Perly 01, řešení dopravní situace nebo na systém rozdělování dotací do oblasti sportu. To byly hlavní důvody, proč jsme vyloučili koalici s tímto sdružením. Odlišný názor na revitalizaci Perly 01 deklarovala v programu také TOP 09 a program této strany obsahoval pouze obecné proklamace. Naopak ostatní strany nastoupenou cestu města z předešlého volebního období nezpochybňovaly, a jsou tedy pro nás zárukou plynulého pokračování na připravených projektech a záměrech," zhodnotil koaliční vyjednávání Petr Hájek.          

Uzavřená koaliční dohoda o povolební spolupráci předpokládá konání ustavujícího zastupitelstva v pondělí 10. listopadu 2014 v 17 hodin ve velkém sále kulturního domu. V dohodě se zároveň koaliční partneři zavázali předložit do konce letošního roku společné Programové prohlášení pro volební období 2014-2018.